„Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha – odświeża siły”.
Cyceron

 Sen to bardzo ważna aktywność naszego mózgu. Mózg to prawdziwy pracuś, „śpiący mózg” nadal wykonuje szalenie ważną pracę, regeneruje się, co wpływa nie tylko na nasze procesy poznawcze i emocjonalne ale na ogólną kondycję . Faza NREM zapewnia stan odprężenia. Mózg pracuje wówczas wolniej i przechodzi w stan głębokiego wypoczynku. Podczas fazy NREM procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie przebiegają najbardziej intensywnie. Faza NREM u większości ludzi trwa około 90 minut. Po niej mózg przechodzi w fazę REM, kiedy aktywność mózgu zwiększa się, wzrasta puls i pojawiają się sny. Następnie po około 15 minutach mózg ponownie wchodzi w fazę NREM, a cały cykl zaczyna się od początku. Powtarza się on podczas całej nocy około 4 – 5 razy.
W naszym organizmie podczas snu zachodzi wiele ważnych procesów dla całego organizmu. Podczas trwania fazy snu głębokiego komórki intensywnie się regenerują. W jej trakcie organizm wytwarza największą część dziennej ilości hormonu wzrostu (szczególnie ważne dla dzieci i nastolatków) oraz większość białek. Wpływa to na produkcję specjalnych komórek układu odpornościowego, co usprawnia i stabilizuje jego działanie. Dlatego właśnie faza snu głębokiego jest rozumiana, jako proces naprawy nie tylko samego mózgu, ale całego organizmu. Regenerujący się w trakcie snu mózg „usuwa” nieprzydatne informacje, wzmacniając swoją gotowość do zapamiętywania rzeczy istotnych i użytecznych oraz do wytwarzania ATP, związku potrzebnego, aby dostarczyć organizmowi energię do procesów metabolicznych. W tej fazie naprawiane są uszkodzenia. Aby wykonać ten ogrom pracy nasz mózg potrzebuje około 7-8 godzin snu. Oczywiście, występują różnice indywidualne w obszarze zapotrzebowania na sen, jednak wszyscy bezwzględnie go potrzebujemy. Najbardziej regenerujący sen przypada na godziny pomiędzy 23 a 2 w nocy dlatego nie zarywajmy nocek! Nie odrobimy tych straconych, cennych godzin przesypiając popołudnie!
Ryzyko zaburzeń psychicznych (depresja, zaburzenia lękowe) rośnie o 14 procent na każdą straconą godzinę snu. Zaburzenia naturalnego rytmu dobowego prowadzą do niedoboru melatoniny, który skutkuje zaburzeniami snu, a czasem ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Dlatego tak ważne staje się utrzymanie higieny snu i odpowiednich nawyków z nim związanych. Warto pomóc sobie w zapewnieniu zdrowego, regenerującego snu, szczególnie w okresach nasilonego stresu, kiedy nasz organizm znajduje się w chronicznym „pogotowiu emocjonalnym” i domaga się szczególnie odprężenia i regeneracji. Co możemy zrobić?
• Unikaj kofeiny i nikotyny, nie pij też alkoholu przed snem, pozornie wzmaga on senność,   jednakże istotnie spłyca sen.
• Zrezygnuj z obfitego posiłku i dużych ilości płynów przed zaśnięciem.
• Odpuść wyczerpującą pracę(nie tylko fizyczną, ale także intelektualną) oraz intensywne ćwiczenia fizyczne bezpośrednio przed snem.
• Zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni, jakość snu spada w bardzo ciepłym pomieszczeniu.
• Zadbaj o odpowiednie wyciszenie i odizolowanie pomieszczenia, w którym sypiasz. Wywietrz sypialnię.
• Udawaj się na spoczynek tylko wtedy, gdy czujesz senność. „Przesiedzenie” pojawiającej się, wieczornej senności często skutkuje trudnościami w zasypianiu później. Jeśli nie możesz zasnąć lub ponownie zasnąć przez 15-20 minut, przejdź do innego pomieszczenia, a do łóżka wróć, dopiero gdy ponownie poczujesz się senny.
• Wstawaj zawsze o tej samej porze, bez względu na to, jak długo trwał nocny wypoczynek. Dbaj o regularność i rutynę spania.
• Zrezygnuj ze spania w ciągu dnia, dopuszczalna jest tylko kilkunastominutowa drzemka.
• W łóżku nie pracuj, nie ucz się, ani nie oglądaj telewizji. To przestrzeń na wypoczynek i kontakt intymny.